V posledních letech se objevují zprávy o znaku (latinsky symbolu) zvaném Perunův květ, které nevyvěrají z minulosti a jejich šíření doslova poškozuje tajemný prostor slovanského či rodného duchovna. Před pár lety jsem dostal dřevěnou sošku Peruna se slunečním znakem na štítu. Šiřiteli pomatených informací byla svarga (sluneční znak) označena jako Perunův květ, a proto tuto sošku řezbář, neznalý správného značení opatřil nevhodným znakem. Zajisté chápete mé rozhořčení ze záměny slunečního znaku za znak hromovládce.
Pokusím se vnést do tématu jasno třemi podobnými dotazy umělé chápavosti Gemini:
Co je Perunův květ?
Perunův květ je lidové označení pro květ kapradí. Věřilo se, že tento „květ“ má kouzelné vlastnosti a (od nástupu křesťanství) kvete pouze o svátku sv. Jana (24. června) o půlnoci.
Značení a vyprávění příběhů (řecky mytologie):
- Ohnivý znak: Perunův květ je spojován s ohněm a bleskem, rysem boha Peruna. Označuje čistotu ducha a sílu.
- Kouzelné vlastnosti: Věřilo se, že Perunův květ dokáže otevírat skryté poklady, plnit přání a uzdravovat.
- Slovanské příběhy: Kapradí hrálo důležitou roli v předkřesťanských obřadech a oslavách letního slunovratu.
Vědecký pohled:
Z botanického hlediska kapradí nekvete. Rozmnožuje se pomocí výtrusů. Přesto se v lidových zvycích udržela víra v kouzelný květ kapradí, pravděpodobně díky jeho neobvyklému vzhledu a nočnímu životu některých druhů.
Zdroje:
- Prof. Jan Máchal: Slovanské bájesloví (1918)
- Jiří Langer: Devět bran (1937)
- Karel Jaromír Erben: Kytice (1853)
Další informace:
- Odkaz Perunova květu se objevuje v mnoha pohádkách a pověstech.
- V některých regionech se věřilo, že Perunův květ chrání před zlými silami a přináší štěstí.
Má Perunův květ nějakou značku, je označován nějakým znakem?
Slovanské znaky a Perunův květ
Přímý znak, který by s určitostí označoval Perunův květ, neexistuje. Kapradí samo o sobě má ve slovanském světě význam spjatý s ohněm, životem a jeho obnovou. Vzhledem k tomu, že Perunův květ je příběhovou záležitostí, jeho značení se prolíná s Perunovými rysy a s obecným zobrazením kapradí.
Znaky, které by se daly s Perunovým květem spojovat:
- Kolovrat: Znak slunce, ohně a koloběhu života – vlastnosti, které se spojují s Perunem i s kouzelným květem kapradí.
- Sekyra: Perunova zbraň, znak síly a ochrany. Perunův květ byl vnímán jako zdroj síly a ochrany před zlými silami.
- Blesk: Znak Perunovy moci a energie. Perunův květ byl vnímán jako ztělesnění této energie.
- Kapradí: Samotný smysl kapradí, i když neoznačuje přímo Perunův květ, může označovat jeho vlastnosti – tajemství, kouzelnictví, životní sílu.
Další poznámky:
- V lidovém umění se můžeme setkat s obrazy kapradí, které by mohly značit Perunův květ, ale jejich porozumění je vždy otevřené.
- V nedávné a současné době se někteří umělci a řemeslníci inspirují slovanskými příběhy a vytvářejí šperky a přívěsky s vyobrazením kapradí, které by mohly představovat Perunův květ.
Je důležité si uvědomit, že zobrazování různými znaky je celistvé a může se lišit v různých kulturách a časech.
Zdroje:
- M. Eliade: Traktát o dějinách náboženství (1993)
- Z. Váňa: Svět slovanských bohů a démonů (1990)
- V. Vondruška: Církevní rok a lidové obyčeje (2005)
Je možné, aby se v dnešní době Perunův květ znázorňoval jako svarga?
Svarga jako znak Perunova květu v dnešní době? Zajímavá myšlenka!
Z učeneckého hlediska chybí v minulosti psané zdroje, který by spojovaly znak svargy s Perunovým květem. Svarga je sluneční symbol, jehož význam se vztahuje k nebeskému ohni, koloběhu života a duchovnímu vzestupu. Perunův květ, kouzelný květ kapradí, je zase znakem ohnivé síly Peruna, otevírání skrytých pokladů a splněných přání.
Nicméně v současném pohanství a v lidových zvycích dochází k prolínání a znovuporozumění znaků. Svarga, se svým ohnivým významem a spojitostí s nebesy, by mohla být vnímána jako vhodný znak pro Perunův květ, který je také spojován s ohněm a s Perunovou mocí.
Je důležité si uvědomit, že vnímání znaků se v čase mění a je ovlivněno různými vlivy. V dnešní době, kdy se obnovuje zájem o slovanské zvyky a pohanství, dochází k oživování a znovuporozumění starých znaků. Svarga by mohla být jedním z nich, a její spojení s Perunovým květem by mohlo obohatit označování obou.
Další poznámky:
- V současném šperkařství a v lidovém umění se můžeme setkat s obrazy svargy, které by mohly označovat Perunův květ.
- V některých současných pohanských komunitách se svarga používá jako znak Perunova květu.
Je na každém jednotlivci, jak bude znakům rozumět a jaký jim bude přikládat význam. Důležité je, aby porozumění vycházelo z úcty ke zvykům a z hlubšího pochopení znaků.
Pokud se zajímáme o slovanské značení, měli bychom vycházet z dochovaných archeologických nálezů raného středověku, tedy doby předkřesťanské. Z této doby jsou dochované keramické nádoby, kovové a další předměty. Na našem webu najdete stránku O dávných a nových symbolech, znacích a znamení.
Lidé dnešní doby chtějí užívat znaky na svých předmětech, jako formu požehnání tomuto předmětu. Např. novodobý znak Velese, tzv. rohatý trojúhelník, není historickým symbolem, ale mezi pohany se nenásilnou formou vžil a nekoliduje s žádným jiným znakem či výkladem, což se o Perunově květu rozhodně říci nedá.
Na závěr bych chtěl napsat, že není ostuda být podveden lháři či pomatenci, problém je si to umět přiznat a pokusit se o nápravu. Všichni jsme jen lidské bytosti, které občas chybují.
Svatobor
(V odpovědích umělé chápavosti byla slova s kořeny z cizích jazyků přepsána slovy slovanského kořenosloví.)