Únětická kultura 2300–1600 př. n. l.

 

Únětická kultura byla významnou archeologickou kulturou starší doby bronzové ve střední Evropě, datovanou přibližně do období 2300–1600 př. n. l. Tato kultura, pojmenovaná podle nálezu pohřebiště v Úněticích u Prahy, se rozšířila nejen na území dnešní České republiky, ale i do Německa, Polska, Rakouska a na Slovensko.

Charakteristika únětické kultury:

  • Kovovýroba: Únětická kultura je známá pro své pokročilé zpracování bronzu, který se používal k výrobě nástrojů, zbraní, šperků a dalších předmětů. Typické jsou například bronzové dýky, sekeromlaty, náramky a jehlice.
  • Pohřební ritus: Lidé únětické kultury pohřbívali své mrtvé do hrobových jam nebo mohyl. Pohřby byly často doprovázeny milodary, jako jsou keramické nádoby, bronzové předměty nebo šperky.
  • Keramika: Keramika únětické kultury je charakteristická svou hrubou strukturou a výzdobou tvořenou otisky šňůry nebo jinými geometrickými vzory.
  • Hospodářství: Lidé únětické kultury se živili především zemědělstvím (pěstování obilí, chov dobytka) a řemeslnou výrobou.
  • Společenská organizace: Předpokládá se, že únětická kultura byla organizována do kmenových svazů vedených náčelníky. Svědčí o tom bohaté nálezy v hrobech některých jedinců.
  • Obchod: Únětická kultura měla rozsáhlé obchodní kontakty s jinými kulturami ve střední a západní Evropě. Dovážela například jantar z Pobaltí, zlato z Karpatské kotliny a cín z oblasti dnešní Británie.

Význam únětické kultury:

Únětická kultura představuje důležitý mezník ve vývoji pravěkých společností ve střední Evropě. Zavedení bronzu přineslo významné technologické a společenské změny, které vedly k rozvoji zemědělství, řemesel a obchodu. Únětická kultura také položila základy pro pozdější kulturní vývoj v této oblasti.

úvodní text zpraoval AI Gemini

více na Únětická kultura – Wikipedie (wikipedia.org)