Svěcení jara

Oslavy svěcení jara je soubor jarních svátků, který se odvíjí od datumu Velikonoc.

Velikonoce jsou v pondělí, po jarní rovnodennosti a po prvním jarním úplňku. Velikonoce jsou tedy pohyblivým svátkem, který určuje Luna. Pokud úplněk vyjde na neděli, Velikonoce se slaví až po následující neděli.

 

Popeleční středa – Popeleční středa připadá na 47. den před Velikonočním pondělím. Vymetá se z kamen popel po zimním ohni a zakládá se oheň nový.

 

Černá neděle – šest týdnů před Velikonocemi.  Neděle postní mají odedávna u Čechů svoje zvláštní jména, jež připomínají , odkud , proč neděle ta či ona tak pojmenována; napovídají, jaké obyčeje má lid téhož času. Tak slove první neděle postní (Invocabit) »neděle černá «, prý odtud , že , na děli tuto odívaly se hlavně ženy v šaty barvy černé za příčinou nastávajícího postu.  

Černá neděle – cesketradice.cz,

Černá neděle – Česká televize

 

Pražná neděle – pět týdnů před Velikonocemi. Druhá neděle postní (Reminiscere) nazvána »neděle pražná « , poněvadž jídali staří postní pokrmy, nejvíce pučálku a pražmo. O pucálce, hráchu zvláštním způsobem upraženém, bude pověděno při neděli smrtné. Pražmo »jsou vůbec zrna obilná , nebo klasové upražení a vymnutí než úplně dozrají ; také zrní všelikého druhu v troubě upražené, kteréž pak v ruční stoupce na drobno se roztírá a za potravu slouží.« Tedy odtud , že naši předkové strojili sobě postní jídla, pučálku, pražmo a polévku z něho, »praženku« , slove prý neděle tato » pražná «.

Pražná neděle – cesketradice.cz

 

Kýchavná neděle – čtyři týdny před Velikonocemi. Kolikrát kdo tuto neděli kýchne, tolik roků bude ještě živ.

Kýchavná neděle –  cesketradice.cz

 

Družebná neděle – tři týdny před Velikonocemi. Součástí této neděle nyla i taneční zábava, kdy dívky zvali k tanci mládence a za tanec s nimi je odměnili koláčemi, kterým se říkalo „družbance“.

Česká televize,

Muzeum Mladoboleslavska

cesketradice.cz

 

Smrtná neděle – dva týdny před Velikonocemi. Vynášení Morany ze vsi.

Smrtná neděle – cesketradice.cz

 

Květná neděle – jeden týden před Velikonocemi.

Květná neděle – cesketradice.cz

 

Žluté úterý –  Označení Šedivé i Žluté se používá, přičemž v obou případech se název odůvodňuje počasím, které je pro toto období typické. V dubnu je počasí proměnlivé. Žlutá symbolizuje slunečno, šedá zase zataženo. Úterku se říká Šedivý i kvůli pavučinám, které se měly pečlivě vymést z domu. Kromě pokračování v jarním úklidu a vymetání pavučin není na programu nic zásadního.

Žluté úterý: Tradice a proč se říká i „šedivé“ (prozeny.cz)

 

Zelený čtvrtek – název je odvozený od větviček stromů, které jsou nositeli čarovné síly. Na Zelený čtvrtek byla obchůzka s řehtačkami a dalšími nástroji , jejichž hluk měl zahnat zlé síly. Tato obchůzka se konala až do Bílé soboty. S tímto je také spojen zvyk, který je dnes jmenován jako „Vodění Jidáše„, který byl nejspíše v předkřesťanské minulosti zvykem vyhánění zimního boha Velese ze vsi.

Bílá sobota – den, kdy končí obchůzka s řehračkami. Obřadně se zapaluje nový jarní živý oheň, který si každá domácnost přinese domů.

 

Velikonoční pondělí

 

Provoda

 

Hody, hody do provody. Co byla provoda? | Proti šedi

Naše řeč – Hody, hody doprovody, či do provody?